18 stycznia 2015

Celem wyznaczanie celu :D

Nie chciałam sztywno zapisywać postanowień na nowy rok, bo praktycznie co roku planuje to samo i mało z tego wychodzi, ale jednak ciągle marzył mi się dzienniczek treningowy. Zawsze miałam problem z systematycznością i już nie lubię niewykonalnych dla mnie postanowień. Wpadłam jednak na nowy pomysł, który nie wymaga ode mnie aż tylu pracy... dzienniczek w którym zapisuje cele na jeden miesiąc. Plan jest taki, że pojedyncze treningi nadal zostają tylko w mojej głowie, a raz w miesiącu robię podsumowanie tego co udało nam się osiągnąć i rozplanowuje następne 30 dni. Oczywiście jakbym jednak miała natchnienie w połowie miesiąca to mogę sobie pisać ile chcę, chodzi tylko o to, żeby zachować comiesięczną ciągłość. Zawody nie wyznaczają mi terminów, więc chce je sobie sama stawiać i trochę nadać sens naszej pracy. Treningi które planuje są dużo bardziej efektywne, nawet jeśli kiedyś myślałam zrobię to, to i jeszcze to i niby miałam jakiś zarys to jednak zaplanowanie sobie co chce konkretnie uzyskać, zapisanie sobie pomysłów na drogę do tego, a nie jedynie dążenie do skończenia danego ćwiczenia robi dla mnie różnicę. Ostatnio nasze treningi są bardzo krótkie, wybieram sobie na przykład 2-3 punkty z planu i kończę na najlepszej powtórce, ciesząc się jeśli jest to ta pierwsza. Od jesieni mieliśmy bardzo duże czarne dziury sportowe, dlatego nie chce teraz przytłoczyć Texasowego mózgu, szczególnie jeśli znajduję czas na codzienne treningi. Nie widzę też sensu ciśnięcia dzień w dzień po kilka godzin obi, bo jak było wyżej nie robimy tego pod zawody, tylko po prostu to lubię i mam nadzieję, że mój pies też. Skupiam się teraz głównie na technice, a treningi bardziej zawodnicze, ćwiczenia w całości schodzą na drugi plan. To co mamy to mamy skończone, trzeba dopracować i posklejać coś nowego lub poprawić stare niewykończone ćwiczenia.
A tutaj filmik z zerówkowym przywołaniem, zetką i zmianami pozycji LINK


W planie na styczeń na pierwszym miejscu stanęły oczywiście zmiany pozycji... moja zmora i przyczyna koszmarów. Dziwnym zbiegiem okoliczności już po kilku styczniowych sesjach zrobiliśmy krok do przodu! Texas zaczął robić bardzo ładne warujo-siady przy nodze i mam nadzieje że już mu takie zostaną, błagam. Insze warujo-siady nadal w progresie i w lutym zobaczymy co dalej... Zmiany pozycji bardzo często ćwiczyłam w domu, zbyt często, dlatego następnym sukcesem jest wyniesienie się na dwór ze staniem. Najpierw udało mi się opanować Texasowe łapki przy wstawaniu z siadu i leżenia w domu, ale na dworze jeszcze długo utrzymanie tyłka w miejscu było problemem, ale już nie jest! Praca nadal trwa przy powrocie ze stania do leżenia lub siadu, Texas uparcie próbuje dostawiać tył do przodu, a nie odwrotnie, ostatecznie przesunąć wszystkie cztery łapy, jednak mam nadzieję, że pomału również to opanujemy. W stój-leżeć pomaga komenda na cofanie, Texas skupia się, żeby nie lecieć do przodu, natomiast w siad chyba najlepiej sprawdza się target tyłu.
Jednym z następnych punktów jest podrasowanie pozycji w marszu. Chciałabym uzyskać hopstój i tutaj również widzę ciągłą poprawę, lecz droga do celu jeszcze bardzo długa. Ponad rok temu również miałam w planach taki efekt, też z powodu pokracznego stania Texasa w pozycji jakiejś dzikiej krowy. Ostatecznie stanęło na poprawnym, aczkolwiek zwykłym zatrzymaniu, może tym razem uda się doprowadzić to do końca. Waruj fajnie jakby było bardziej w miejscu, pionowo w dół, bez kroczków, ale to trochę oporniej idzie ;) Siad właściwie może zostać takie jakie jest, nie narzekam ;)

Nie będę tu przepisywać wszystkich punktów, jeśli uda się któryś zrealizować to pewnie się pochwalę. Wracamy też do ćwiczeń na piłce, niestety mam jedynie dysk sensoryczny i jestem po nieudanym polowaniu na orzeszka z lidla, ale może jeszcze jakaś okazja się zdarzy, bo trzeba ogarnąć ciałko przed sezonem.

10 stycznia 2015

Liebster Blog Award

Nigdy nie brałam udziału w tej zabawie, ale w tym roku postanowiłam zrobić wyjątek. Dostałam cztery nominacje i postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania :D
Zasady myślę, że wszyscy znają, lecz dla przypomnienia chodzi o odpowiedź na 11 pytań i nominacje 11 osób, którym również zadajemy 11 pytań.

Nominacja od http://adriana34.blogspot.com/
1. Twój idol, autorytet, osoba którą podziwiasz w psim świecie to...
Powiem szczerze, że nigdy nie miałam potrzeby szukania sobie 'idoli'. Jeśli chodzi o pracę z psem czasem szukam inspiracji, lecz z reguły mam własną wizję ideału ;)
2. Od kiedy interesujesz się psami? Co sprawiło że stały się twoją pasją?
Tak na prawdę od zawsze w moim świecie są psy i chyba właśnie dzięki temu odkryłam, że jest to dla mnie coś więcej.
3. Czego w sobie nie lubisz? Jaka jest twoja największa wada?
Oj, chyba lenistwo.
4. Czego nie lubisz w swoim psie/psach? Co chciałabyś zmienić?
Zawsze akceptowałam moje psy takie jakie były, a żaden nie był idealny. Chyba najbardziej chciałabym, żeby Texas był choć trochę mocniejszy psychicznie, mniej emocjonalny.
5. Czy lubisz miejsce w którym mieszkasz? Dlaczego?
Kiedyś mieszkałam w małym mieście, na uboczu, blisko otwartych pól, teraz w samym centrum. Obie opcje mi odpowiadają, jednak miasto daje więcej możliwości (chociażby kluby, psie szkoły itp.), szczególnie dopóki nie posiadamy samochodu ;)
6. Jaki jest twój ulubiony blog?
Od dłuższego czasu nie czytuję regularnie blogów, nie starcza mi na to czasu, dlatego nie jestem w stanie wybrać najlepszego.
7. Od kiedy piszesz bloga?
                                                        Pierwszy blog powstał w 2011 roku.
8. Twój najlepszy sposób na spędzenie wolnego dnia.
Mam dwa - trening z psem, albo spanie :P
9. Masz jakieś swoje ulubione miejsce do którego lubisz wracać? Jeśli tak to jakie?

Jeszcze niedawno powiedziałabym, że rodzinne miasto, ale teraz chyba nie mam takiego miejsca. Kiedyś uwielbiałam Kraków.
10. Jak widzisz siebie za 10 lat?
Nie mam pojęcia haha Mam nadzieję, że psy nadal będą zajmowały ważną pozycję w moim życiu. Nie chce zatracić pasji, tak na prawdę tożsamości, stać się szarym człowiekiem, którego codzienność ogranicza się do pracy i domu.
11. Czy twój pies ma jakąś ulubioną sztuczkę, którą najchętniej wykonuje? Jeśli tak to jaką?
Jest wiele takich, jednak najlepsiejsze łączą się z dużą dynamiką, oczywiście poza zmianami pozycji, gdzie chce uzyskać dynamikę, a Texas jest temu bardzo przeciwny -.-

Nominacja od http://thestryofmydog.blogspot.com/
1. Jakiej rasy był Twój pierwszy pies?
Sznaucer miniaturowy, nie był to mój wybór tylko rodziców.
2. Twój obecny pies spełnia twoje oczekiwania? Dlaczego tak/nie.
Spełnia, zamysłem do wzięcia bordera była jego wszechstronność, dzięki niemu jestem wstanie pobawić się w każdy sport jaki sobie wymyślę. Niby biorąc Texasa wiedziałam już, że posłuszeństwo znaczy dla mnie najwięcej, jednak było kilka powodów dla których zrezygnowałam z innej rasy.
3. Jaka jest Twoja ulubiona firma produkująca psie akcesoria?
Nie mam takiej, zbyt wiele tego. Z garderoby Texasa najbardziej lubię obrożę z Pitmana.
4. Który psi sport jest Tobie najbliższy? Dlaczego?
Jak już pisałam wyżej nadal chce próbować swoich sił w różnych sportach, jednak to obedience sprawia mi najwięcej radości. Nie odnajduje się w sportach wymagających zbyt dużo ruchu od przewodnika (nigdy nie byłam dobra z wfu xD), a obi w miarę jestem w stanie ogarnąć. Pewnie wynika to z tego, że jest to sport w który najbardziej się zagłębiłam, ale łatwiej przychodzi mi uczenie Texasa elementów posłuszeństwa niż czegoś np. z frisbee, potrafię sobie jakoś to rozplanować.
5. Zakładając blog spodziewałeś/aś się, że się w to wciągniesz?
Myślę, że tak.
6. Jak wygląda ulubiona zabawka Twojego psa? A jak zabawka, którą Ty lubisz najbardziej? (oczywiście psia) Dodaj zdjęcia.
Mi nie odpowiada żadna zabawka... chce piłkę chuckit, ale ze względu na cenę ciągle przekładam zakup :( Texasowi w zasadzie obojętnie, chyba najbardziej traci mózg przy zwykłej piłce hoko funny.
7. Masz ulubione zdjęcie swojego psa? Dodaj je.

8. Gdybyś miał/a opisać swojego psa jednym wyrazem, jak on by brzmiał?
merle xD
9. Chciałbyś/abyś za ok. 5 lat dalej blogować?
Myślę, że tak, fajnie byłoby kiedyś cofnąć się o 5 lat wstecz.
10. Lubisz czytać psie blogi? Dlaczego tak/nie.
Lubie, jeśli są pisane w fajnym stylu lub po prostu poruszają ciekawe tematy, ale nie mam na to zbyt wiele czasu.
11. Jaką wolisz smycz? Automatyczną, przepinaną, regulowaną czy prostą? 
Używam wszystkich, zależy gdzie zmierzam :P


Nominacja od http://pitbullterrieragility.blogspot.com/
1. Jak minął Wam rok 2014?
 Bez szału, ale ok. W poprzednim poście napisałam obszerniejsze podsumowanie.
2. Jaki był Wasz największy sukces w 2014 roku?
Po zastanowieniu to wielkiego sukcesu nie znalazłam, może pierwszy start w zawodach, chociaż to tylko rally :P
3. Co najbardziej cenisz w swoim psie?
To, że miał być pieskiem sportowym i jest w 100%. Poza tym oczywiście jak każdy inny za to, że po prostu jest i muszę z nim wychodzić w ulewę na siku -,-
4. Jaki jest Wasz ulubiony sport?
Obedience
5. Co cię motywuje do dalszej pracy ze swoim czterołapnym towarzyszem?
Wewnętrzna motywacja haha
6. Ile już razem jesteście?
W te wakacje stukną 3 latka.
7. Co chcielibyście osiągnąć w 2015 roku?
Chce nauczyć mojego ułomnego psa siadu z podskokiem... A poza tym planuje start na DCDC, ale nie wiem w jakiej kategorii.
8. Ile lat ma twój pies?
2,5 roku
9. Jaka jest ulubiona nagroda Twojego psa?
Piłka hoko funny, której nie używam na treningach, aby zachować Texasowy mózg.
10. Co razem trenujecie?
Bawimy się w obi i sporadycznie frisbee.
11. Prowadzicie aktywny czy bierny tryb życia?
Zależy, czasem bywają dłuższe okresy bezczynności, lecz na ogół żyjemy dość aktywnie.


Nominacja od http://pamietniki-czterech-lap.blogspot.com/
1. Jaki kolor opisuje Twój aktualny nastrój i dlaczego?
Gdzieś w tle zawsze jest czarny i moja wizja, że nic nigdy się nie uda.
2. Gdybyś był/a psem, co byłoby pierwszą wykonaną przez Ciebie czynnością?
Będąc Texasem z pewnością szukanie miłości xD
3. Co sprawia, że jesteś szczęśliwy/a?
Gorąca czekolada, książka i świadomość, że nic nie muszę :3
4. Wolisz SciFi czy Romanse?
Specjalnie nic z powyższych.
5. Jaki typ ludzi preferujesz, a jaki Cię irytuje?
Większość ludzi w jakimś stopniu mnie irytuje.
6. Jaki prezent najbardziej by Cię ucieszył? 

Piłka chuckit xD A tak serio to mam dostać nowy laptopek i to mnie bardzo cieszy <3
7. Którego jedzenia nie lubisz najbardziej?
W większości zup...
8. Jakie słowo opisuje Twój charakter?
alone xD
9. Jaka jest Twoja wymarzona praca?
Weterynarz, bardzo bym chciała, lecz ciągle drgam przed maturą.
10. Jak reagujesz, kiedy ktoś stawia Cię w niezręcznej sytuacji?
Zależy od konkretnej sytuacji, najczęściej chce się zapaść pod ziemię...
11. Jakie jest Twoje największe marzenie i jak dążysz do jego spełnienia?
Chyba aktualnie moim największym marzeniem jest właśnie dostanie się na wetę... nie wyobrażam sobie przez całe życie wstawać rano do pracy, której nie lubię...

Mam nadzieję, że odpowiedzi są satysfakcjonujące. Teraz przejdźmy do następnej części, czyli pytania ode mnie! Nie będą specjalnie oryginalne, ale może ktoś się skusi na odpowiedź :)

1. Czym są dla ciebie psy, wiążesz z nimi przyszłość?
2. Twój obecny pies był świadomym wyborem, jeśli tak to dlaczego akurat ta rasa/ten konkretny pies?
3. Plany na 2015 rok?
4. Do czego dążysz w pracy z psem, jakie wyznaczasz sobie cele?
5. Co najbardziej cenisz u swojego czterołapnego przyjaciela?
6. Pozwalasz psu spać w łóżku, dlaczego?
7. Ile psów to odpowiednia liczba?
8. Masz inne pasje oprócz psów?

9. Jakie psie sporty Cię interesują, jakie ćwiczysz?
10. Twoje i twojego psa ulubione akcesoria, zabawki?
11. Kogo cenisz, podziwiasz w psim świecie?

No i na sam koniec moje nominacje:
http://fastncrazy.blogspot.com/
http://santaon.blogspot.com/
http://nadiaaslife.blogspot.com/
http://setusbc.blogspot.com/
http://lunalatajacypies.blogspot.com/
http://jimmycanfly.blogspot.com/
http://bernenczykbacus.blogspot.com/
http://psia-lapa-pisane.blogspot.com/

http://borderoli.blogspot.com/

http://pies-aktywny.blogspot.com/

http://www.marmurkowy.pl/